Języki obce

W wielu zawodach istotna jest znajomość języków obcych. Dlatego też, jeśli zna się jakieś ? nawet w podstawowym stopniu, warto się tym w CV pochwalić. Nie można jednak poprzestać na wymienieniu obcych języków, które się zna. Warto określić poziom znajomości ? z podziałem na:

bierną znajomość języka ? to jest rozumienie go w mowie i piśmie,
umiejętność porozumiewania się w mowie
umiejętność tworzenia komunikatów pisemnych

Nie należy koloryzować swoich umiejętności ? warto za to podkreślić, jeśli takie istnieją, posiadanie certyfikatów językowych z danego języka.

Dodatkowe umiejętności

Jeśli posiadamy prawo jazdy, kursy i uprawnienia ? na przykład do obsługi wózków widłowych, prowadzenia audytów jakościowych, koniecznie należy o tym poinformować pracodawcę, wyszczególniając je w tej sekcji. Pochwalić się warto także umiejętnością obsługi komputera i zaawansowanych programów ? na przykład Płatnika, czy też Photoshopa.

Zainteresowania i hobby

Ta sekcja w CV nie jest obowiązkowa ? warto jednak ją zamieścić, ponieważ może to być dobry punkt zaczepienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętać trzeba jednak, by pisać jedynie o prawdziwych zainteresowaniach i nie próbować wzbogacić swojej sylwetki o rzeczy, o których nie mamy pojęcia tylko dlatego, by lepiej to wyglądało.

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

To obowiązkowy element każdego CV, bez którego przyszły pracodawca nie może go przyjąć. Klauzula ta jest przyzwoleniem na przetwarzanie danych osoby ubiegającej się o posadę ? wpisanie ich do bazy, jak i korzystanie z nich w trakcie kontaktu. Brzmi ona następująco:

Zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji i selekcji

Profil zawodowy

Dobrym pomysłem jest, pod danymi osobowymi, umieszczenie krótkiego profilu zawodowego ? jednego, maksymalnie dwóch krótkich zdań, które w skrócie opisują najważniejsze kompetencje kandydata ? są jego wizytówką w pigułce. Może mieć to duże znaczenie z perswazyjnej perspektywy ? pamiętajmy, że rekruter poświęca CV co najwyżej kilka minut- skrót informacji na górze, może ułatwić podjęcie decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba jednak postarać się o to, by ta krótka wizytówka napisana była w taki sposób, który przekona przyszłego pracodawcę bez wątpienia.

Szukanie pracy online

Technologia w dzisiejszych czasach idzie coraz bardziej do przodu i w wielu wypadkach naprawdę można dość mocno się zdziwić jak zdołała się ona zakorzenić w naszym codziennym życiu. Wystarczy tak naprawdę zobaczyć zdjęcia z przed paru lat jak wyglądał nasz dom i życie, a następnie porównać je z tym co mamy teraz. W wielu przypadkach będziemy mogli zobaczyć naprawdę kolosalną różnicę. Warto jest zadbać o to, aby jednak móc używać owej technologii w taki sposób, aby mogła być ona dla nas jak najbardziej przyjazna. Dzięki dodatkom dla naszego domu takim jak chociażby Internet możemy bez większych problemów postarać się o znalezienie dla siebie odpowiedniej pracy.

Kiedyś trzeba było się naprawdę bardzo dużo nachodzić po różnego rodzaju urzędach lub kupować gazety, w których będą się na bieżąco pojawiały informacje na temat potrzeby zatrudnienia nowych pracowników do danych firm. Dzisiaj wystarczy, że tylko zarejestrujemy się na danych portalach i poszukamy odpowiednich podań o zatrudnienie pracownika. Możemy również bezpośrednio z naszego komputera wysłać swoje CV do danej firmy bez wychodzenia z domu. Jest to naprawdę bardzo wygodna opcja dla wielu z nas, dzięki, której zaoszczędzimy czas i będziemy mieli o wiele większe możliwości.

Coraz więcej młodych osób stawia w dzisiejszych czasach na jak najlepsze wykształcenie, o które jest dość łatwo jeżeli posiada się odpowiednią ilość pieniędzy na rozpoczęcie studiów oraz po prostu chce się zdobywać dla siebie nową wiedzę. W wielu przypadkach okazuje się, że ludzie nie mając dla siebie możliwości znalezienia lepszej pracy idą na studia, aby móc zapewnić sobie w stopniu optymalnym warunki na przyszłość. Warto jest się przede wszystkim zastanowić jednak nad tym za co chcemy się utrzymywać na swoich kierunkach kształcenia gdzie w momencie studiowania nawet w trybie dziennym musimy przecież coś jeść i mieć gdzie mieszkać. Dlatego też studenci są jedną z największych grup społecznych na rynku pracy, która stara się o nią. Ich pozycja nie jest wcale taka zła gdyż w większości przypadków okazuje się, że pracownicy mają specjalne ulgi podatkowe ze względu na to, że zatrudnią pracownika kształcącego się. Dlatego też mogą oni dużo szybciej znaleźć dla siebie odpowiednie zajęcie w szczególności kiedy studia odbywają się w większych miastach.

Trudno jest jednak dostać prace wysokich lotów gdyż w większości przypadków do niej firmy szukają dla siebie tylko i wyłącznie takich osób, które będą umiały w sposób pewny wykonać dla nich dane zadania i wymagają wobec tego od kandydatów dość długiego stażu na podobnym stanowisku.