Niech Wasze CV mają swój niepowtarzalny charakter! Niech przykują uwagę potencjalnego przyszłego pracodawcy!
Kreatywność pomaga w wielu dziedzinach życia ? również podczas pisania CV kreatywność popłaca. Każdy chce przecież, by jego CV wypadło jak najlepiej, niejako prześcigamy się nawzajem w pomysłach jak uczynić swoje CV jeszcze bardziej atrakcyjnym dla pracodawcy, u którego staramy się o dane stanowisko pracy. Zaraz za tymi nowatorskimi metodami (nagrywanie video ze swoją aplikacją, umieszczanie swoich aplikacji na ogromnych bilbordach) kandydaci (niemal wszyscy ? 90%) starają się by tradycyjny standardowy dokument, jakim jest CV również był uatrakcyjniony, w niektórych branżach jest to wręcz standard!
Takie ?zabiegi? najczęściej spotykane są w CV w firmach gdzie kreatywność jest najbardziej pożądaną cechą u pracownika. Mowa tutaj o przykładowo) grafikach komputerowych czy o agencjach reklamowych. ?Podrasowane? CV (w sposób graficzny) to jedno… a to, czy ktoś zwraca na to faktycznie uwagę ? to drugie. Większość (bo ponad 95%) pracodawców zwraca uwagę tylko i wyłącznie na kompetencje pracowników, a nie na to, w jakiej formie CV dostarczyli.
Prawdomówność i szczerość bardzo popłaca. Po co pisać wyświechtane teksty o rozwoju osobistym itp., skoro jedyne co wiemy o rozwoju osobistym ? to jak się to pisze… – szczerość naprawdę popłaca. Nawet to, gdy napiszecie, że Wasze studia były zwykłą stratą czasu… – to również może zostać odebrane jako plus i będzie to świadczyło o Waszej odwadze i o tym, że macie swoje własne zdanie i ambicje.
Tworząc więc dokumenty aplikacyjne, nie ważne na jakie stanowisko, warto jest BYĆ SOBĄ, nawet jeżeli miało by to oznaczać krytyczne spojrzenie na swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe czy zdobyte wykształcenie. Można również dokument taki napisać ręcznie, to już jest niejako wprowadzenie pewnego ?akcentu? do aplikacji, można też wspomnieć o np. problemie gospodarczym, czy handlowym (w zależności od tego na jakie stanowisko kandydujemy).
List Motywacyjny
List motywacyjny to nieodłączny element każdej aplikacji o pracę tuż po Curriculum Vitae (CV).
Owszem, to CV lepiej informuje (zwięźlej) pracodawcę o naszych umiejętnościach i zdobytym doświadczeniu, to do CV przywiązują dużo większą wagę, jednak mimo tego nie wolno bagatelizować takiej aplikacji jak list motywacyjny. ?I tak nikt tego nie czyta.? – skoro nie czytają, to po co wymagają? No właśnie, list motywacyjny to równie istotny dokument, do którego pisania musimy się przyłożyć tak samo jak do pisania CV.
Można powiedzieć, że list motywacyjny jest niejako uzupełnieniem do CV, które w znacznym stopniu może (ale nie musi) przyczynić się do odniesienia przez nas sukcesu ? wezwaniu na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny już sama nazwa wskazuje, że dokument ten dotyczy naszych motywacji. Dlaczego chcemy objąć dane stanowisko? Dlaczego akurat My będziemy odpowiedni na to miejsce? – to właśnie na te pytania ma odpowiadać list motywacyjny. Dokładna analiza ogłoszenia, na które chcemy odpowiedzieć również pomoże nam dojrzeć to, czego naprawdę oczekuje od nas pracodawca, jakie podstawowe zdolności i umiejętności powinniśmy posiadać by to właśnie nas chciał przyjąć na dane stanowisko pracy. Bardzo przydatne jest również, by posiąść choć podstawową wiedzę na temat firmy, w której chcemy pracować, możemy popytać o firmę tą wśród znajomych, czy poszukać jej strony internetowej w internecie, bądź zasięgnąć opinii ludzi z różnych forów dyskusyjnych. Jeśli już poznamy oczekiwania pracodawcy, możemy od razu przystąpić do pisania listu motywacyjnego, trzeba wtedy pamiętać, że dokument ten jest naszą wizytówką, tak więc styl w jakim go napiszemy a także jego wygląd musi zachęcić potencjalnego pracodawcę do spotkania z nami na rozmowie kwalifikacyjnej. List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4.